Awards & Accolades

Awards & Accolades

Young Academy scholars participate annually in regional, state and global academic competitions. Additionally, Young Academy parents and staff spend countless hours supporting scholars’ academic efforts and achievements. The awards below honor and recognize the outstanding scholar achievements, faculty excellence and parent involvement that make Young Academy a standout in the gifted community—regionally, nationally and globally.

 

2016 Regional Science Fair

 

On February 22, 2016, a contingent of Young Academy Upper and Middle School Scholars participated in the 65th Annual Fort Worth Regional Science and Engineering Fair at the University of Texas at Arlington. The fair drew more than 350 students from ten Texas counties showcasing their STEM projects, as well as a great number of parents, siblings, and teachers who joined in to see the exhibits and participate in other various activities sponsored by UTA.

Firehawk Scholars earned a total of 16 Special and Category Awards for their efforts, and 12 Firehawks were selected to advance to the State Science and Engineering Fair in San Antonio (March 31 – April 2, 2016).

We wish to give a special thanks to:

  • Dr. Tim Quinnan, UTA Vice President for Student Affairs (and Firehawk Dad), for his hospitality.
  • Danish Dawood and Kaajal Patel, the co-presidents of the UTA Ambassadors (AKA: Mr. & Ms. UTA) gave up their entire afternoon to provide our crazy bunch with an outstanding tour of the UTA Campus.
  • The Big Picture did an outstanding job of working with us to output the scholar’s final boards – thank you for your patience, quick turn-around and especially your last-minute save!
  • And finally, thanks to all of our STEM coordinators and chaperones for the day – Gayle Brown, Jeremy Edins, Evan Fuchs, Lance Lyda and Carol Raymond – along with the parents and family who joined us on the 22nd and/or supported their scholar’s efforts throughout.
SPECIAL AWARDS

American Society for Quality 
• 2nd Place: Riley T. – “Meditation Sensation”

Fort Worth Psychological Association
• 2nd Place: Raquel G. – “Methods of Loci”

Hacemos Division 1
• 1st Place: Raquel G. – “Methods of Loci”

Lockheed Martin Engineering
• 2nd Place: Lindy L. – “The Dissection Dilemma”

RadioShack Corporation Award
• 3rd Place: Mitchell H. – “Creating a Portable Gaming Console with Raspberry Pi”

U.S. Navy
• 1st Place: Audrey D. – “Sensory Solutions: Learning with Intensities”

MIDDLE SCHOOL CATEGORY AWARDS

Animal Sciences
• 2nd Place: Grace T. – “Hyperactive Fleas”

Behavior and Social Sciences
• 1st Place: Audrey D. – “Sensory Solutions: Learning with Intensities”

Engineering (Electrical and Mechanical)
• 3rd Place: Lindy L. – “The Dissection Dilemma”

Health
• 2nd Place: Jordan H. – “Plunge Into Darkness”

Microbiology
• 3rd Place: Lindsey G. – “The Denim Debacle”

Plant Sciences
• 1st Place: Quincy H. – “GMNO”

HIGH SCHOOL CATEGORY AWARDS

Behavior and Social Sciences
• 2nd Place: Racquel G. – “Methods of Loci”
• 3rd Place: Elyssa P., Zarine P., Shannon F. – “Stress: It’s Ruff”

Engineering (Mechanical)
• 3rd Place: Noah F. – “Motion Tracking to Aid in Percussion Instruction”

Microbiology
• 2nd Place: Austin K. – “Tabletop Terrors”

 

 

2014-2015 Academic School Year

PROFESSIONAL & ADVOCATE RECOGNITIONTexas Association of the Gifted and Talented,
State Advocate of the Year for the Gifted

• Kimberley Barber Davis (Parent)

Fort Worth Science & Engineering FairDiv. II Teacher Award
• Carol Raymond, M.Ed. (Faculty)

Texas Medical Association Ernest & Sarah Butler Award, Excellence in Science Teaching (Second Place)
• Carol Raymond, M.Ed. (Faculty)

FORT WORTH REGIONAL SCIENCE FAIRBest of Fair (Jr Division)
• 1st Place Overall: “Buffed Up Blaptica”

Animal Sciences (Jr Division)
• 1st Place Overall: “Buffed Up Blaptica”

Physics & Astronomy (Jr Division)
• 2nd Place Overall: “Quantum Clouds”

Behavioral & Social Sciences (Jr Division)
• 3rd Place: “Manga Momemtum II”

Behavioral & Social Sciences (Sr Division)
• 1st Place: “Morally Interpretive Situations in a Group Setting”• 2nd Place: “Effects of Music on Student Accuracy & Productivity”• 3rd Place: “A Subject Matter’s Effect on One’s Handwriting”

Chemistry
• 3rd Place: “Effects of Bleached/Unbleached Flour on Cut Cookies”

Engineering: Electrical & Mechanical
• 4th Place: “Solving Ear-Responsible Earbud Storage”

Microbiology
• 4th Place: “Effects of Oregano Oil on Human Epidermis Flora”

FORT WORTH REGIONAL SCIENCE FAIR, CON’TSpecial AwardsFort Worth Area Psychological Association
• 1st Place: “Gender Differentiation in Attractiveness of Female Physical Attributes”• 2nd Place: “The Personality Palette”

American Psychological Association
• 1st Place: “Morally Interpretive Situations in a Group Setting”

Radio Shack Corporation
• 2nd Place: “Solving Ear-Responsible Earbud Storage”

US Navy / US Marine Corp
• 3rd Place: “The MAX Project”

Tarrant County Veterinary Medical Association
• 2nd Place: “Buffed up Blaptica”

TEXAS SCIENCE AND ENGINEERING FAIRBehavioral & Social Sciences (Jr. Division)
• 9 projects advanced to State Science Fair• 3rd Place: “Manga Momemtum II”

DESTINATION IMAGINATIONState & Global Competitions (High School Level)
• Two teams advanced to State and Globals• 1st Place: “Creature Feature”• Spirit of DI Awards: “Creature Feature”

DUKE TALENT IDENTIFICATION PROGRAMState Level Recognition or qualifying for the Center for Summer Studies representing the highest-scoring students in Duke TIP’s 7th Grade Talent Search:
• 8 Students

 

2013-2014 Academic School Year

PROFESSIONAL & ADVOCATE RECOGNITIONTexas Association of the Gifted and Talented,
Area Parent of the Year for the Gifted

• Kathy Lyda, M.S. (Head of School)

DESTINATION IMAGINATIONAdvanced to State & Global Competitions
• “Going to Extremes” (Elementary Level)

Advanced to State
• “Going to Extremes” (Middle Level)

Renaissance Award for Outstanding Design and Innovation
• “Laugh Art Loud” (Elementary Level)

Team Placement
• 3rd Place: “Pandemonium” (Middle Level)• 3rd Place: “The Tension Builds” (Middle Level)• 4th Place: “The Tension Builds” (Middle Level)• 2nd Place: “Laugh Art Loud” (Elementary Level)

PRIVATE SCHOOL INTERSCHOLASTIC ASSOCIATIONAdvanced to State
• 1st & 2nd Places: Poetry Interpretation• 2nd Place: Prose

Team Placement
• 3rd Place: Spelling• 1st Place: On-Site Drawing• 3rd Place: Number Sense• 1st Place: Mathematics• 1st, 2nd and 3rd Places: Music Memory

ONE ACT PLAY
• All Star Cast• Honorable Mention

STOCK MARKET GAME
• 2nd Place

FORT WORTH REGIONAL SCIENCE FAIRBest of Fair
• 2nd Place: “Breaking Point”

Behavioral & Social Sciences
• 1st Place: “Bias vs. Our Brains”• 2nd Place: “Effects of Physical Characteristics on Perspective”• 3rd Place: “Manga Momentum”

Chemistry
• 3rd Place: “Tarnish Remover!”

Engineering: Electrical & Mechanical
• 1st Place: “The Breaking Point”

Physics & Astronomy
• 3rd Place: “Electromagnetism’s Effect on Beta Decay Particle Tracks”

FORT WORTH REGIONAL SCIENCE FAIR, CON’TSpecial AwardsDelbert E Lawry Award
• 3rd Place: “Electromagnetism’s Effect on Beta Decay Particle Tracks”

Institute of Electrical & Electronics Engineers
• 1st Place: “Substances…Change the Effectiveness of an EMP?”

Lockheed Martin
• 2nd Place: “The Breaking Point”

Radio Shack Corporation
• 1st Place: “The Breaking Point”

American Society for Quality
• 1st Place: “The Breaking Point”• 2nd Place: “Manga Momentum”

3 Broadcom Masters Invitations

 
 

2012-2013 Academic School Year

PROFESSIONAL & ADVOCATE RECOGNITIONTexas Association of the Gifted and Talented,
Area Teacher of the Year for the Gifted

• Carol Raymond, M.Ed. (Faculty)

DESTINATION IMAGINATION
• 1st Place• 2nd Place

INVESTWRITE COMPETITION
• 1st Place

MATHCOUNTS
• Gold Level

NATIONAL HISTORY DAY
• 1st Place

ONE ACT PLAY
• All Star Cast • Honorable Mention

STOCK MARKET GAME
• 2nd Place

DUKE TALENT IDENTIFICATION PROGRAM
• Recognized Scholar – ACT • Grand Level Award • Recognized Scholar – ACT • State Level Award

PRIVATE SCHOOL INTERSCHOLASTIC ASSOCIATION
• 1st Place: Prose• 2nd Place: Prose• 1st Place: Music Memory• 2nd Place: Music Memory• 1st Place: Dictionary Skills• 2nd Place: Dictionary Skills• 1st Place: On-Site Drawing• 3rd Place: Storytelling• 2nd Place: Modern Oratory• 3rd Place: Spelling• 3rd Place: Listening Skills• 2nd Place: Impromptu Speaking